محصول به سبد خرید اضافه شد

بازی هایی برای تقویت هوش یک سالگی

تاریخ: 7 آذر 1400
بازدید: 809
کودک خلاق

مجموعه ای شامل دو کتاب و 100 فلش کارت به همت داریوش صادقی با عنوان “بازی های پرورش هوش یک سالگی”  توسط انتشارات کتاب نیستان به بازار کودک و نوجوان راه یافت
بسیاری از والدین با اشتیاق فراوان سعی می کنند از همان بدو تولد کودک خود را آموزش دهند اما خلاء بزرگی که در این زمینه وجود دارد این است که هیچ مرجع مناسبی پیدا نمی‌کنند یا به صورت هدفمند و پیوسته آموزش ها را ادامه نمی‌دهند و گاهی اوقات چون نتیجه‌ای از این آموزش های پراکنده نمی گیرند، از ادامه آموزش در سنین طلایی کودکی منصرف می شوند.
فکر ایجاد یک سیستم آموزشی مبتنی بر روان شناسی کودک که بتواند پیش از دبستان کلیه‌ی آموزش های مناسب با سن کودک را ارائه دهد، هسته‌ی اولیه شکل گیری این مجموعه بود. همان طور که با ورود به دبستان، کودکان به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده، پله به پله آموزش می بینند و متناسب با رشد ذهنی و توانایی شناختی‌شان، درس ها و مواد آموزشی تکمیل تر و تخصصی تر می شود، ضروری است که برای آموزش های پیش از دبستان هم کاری انجام شود. این مجموعه بخشی از این زنجیره‌ی آموزشی است که به تازگی توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.

این مجموعه که برای سن 12 تا 24 ماهگی(کودکان یک ساله) تهیه شده، دارای دو جلد کتاب، 100 عدد فلش کارت(دارای 200 تصویر) است که بیش از هزار بازی را شامل می گردد. این بازی ها با توجه به رشد کودک و به صورت ماه به ماه ارائه شده اند و مهارت های ذهنی، حرکتی، گفتاری، شنیداری، دیداری، اجتماعی و خودیاری کودکان را پرورش می دهند. نکته‌ی منحصر به فرد این بازی ها این است که فیلم های مربوط به هر بازی و روش انجام آن و نکات آموزشی بسیاری در اپلیکیشن تِک هوش که همراه این مجموعه معرفی شده ارائه گردیده است. همچنین در سنین تولد تا چهار سالگی مهارت و توانایی‌های کودک باید به طور مرتب ارزیابی شود تا مطمئن شویم که رشد ذهنی و جسمی کودک هماهنگ با سن او پیش می رود و در آینده کودک دچار اختلال های ادراکی، یادگیری، اجتماعی و ارتباطی نمی شود. یکی از نقاط مثبت بستۀ آموزش یک سالگی، کتاب ارزیابی دوره‌ای و ماه به ماه کودک است که بر اساس منابع معتبر روان شناسی و کتاب های دانشگاهی و پرسشنامۀ سنین و مراحل کودکان ASQ تهیه شده است. والدین علاوه بر آموزش های هدفمند و ماه به ماه می توانند به طور مرتب پیشرفت کودک را ارزیابی کنند و اگر با مشکل یا تعویقی روبرو شدند به رفع یا درمان به موقع و زودهنگام آن بپردازند. این مجموعه علاوه بر کتاب بازی های یک سالگی که به صورت ماه به ماه بازی های هر مهارت را تفکیک کرده است، کلیه‌ی مفاهیم و آموزش های یک سالگی را با استفاده از فلش کارت ها ارائه کرده است. کودکان یک ساله اگرچه نمی توانند به جز چند کلمه صحبت کنند اما توانایی ادراک شنیداری بالایی دارند و بسیاری از مطالب را متوجه می شوند. آموزش کامل فلش کارت های این مجموعه به صورت فیلم های طبقه بندی شده در اپلیکیشن تِک هوش(kids.techoosh.com) و سایت کتاب کودک(www.ketabekoodak.com) قابل دسترس می باشد. 

مهمترین و اساسی ترین دوره‌ی شکل گیری شخصیت، توانمندی، اعتماد به نفس و رشد ذهنی کودکان از تولد تا سه سالگی است. این چند سال اولیه‌ی زندگی دارای دوره های بحرانی متعددی است که غیرقابل بازگشت است. مثلاً یادگیری لهجه(accent) و واج‌های مربوط به یک زبان از تولد تا دوازده ماهگی شکل می گیرد و پایان می پذیرد. آگاهی از این دوره های بحرانی کمک می کند که آموزش های مناسب را دقیقاً در زمان مناسب در اختیار کودک قرار دهیم. برای نمونه کودکانی که در دو سال اول زندگی دچار فقر شنیداری باشند از لحاظ زبانِ بیانی دچار مشکل می شوند یا کودکانی که به اندازه کافی چهاردست و پا نروند و یا فعالیت های حرکتی دو طرفه مثل شنا و دوچرخه سواری و … انجام ندهند، احتمال دارد بعداً دچار اختلال یادگیری در ریاضیات شوند. بنابراین هدف گذاری و تمرکز بیشتر کارهای من روی کتاب ها و آموزش های تولد تا ورود به مدرسه هستند و فکر میکنم هنوز کارهای انجام نشدۀ بسیاری در این زمینه وجود دارد که باید به آن پرداخته شود. مجموعه‌ی “‌بازی های پرورش هوش یک سالگی” به والدین کمک می کند تا جنبه های مختلف توانایی و رشد کودک را هماهنگ پیش ببرند و این دوره های بحرانی و مهم را به طور کامل و صحیح طی کنند. 

اگر والدین از همان ماه های اول تولد با این زنجیره‌ی آموزشی پیش بروند، در پایان یک سالگی به وضوح متوجه می شوند که کودک آن ها از لحاظ ادراک ریاضی،مهارت حرکتی، زبان بیانی، مهارت شنیداری، ارتباط اجتماعی، اعتماد به نفس و مهارت های خودیاری نسبت به همسالان خود تفاوت محسوسی دارد. والدینی که در تحقیقات موردی و به صورت آزمایشی این تمرین ها را با کودک خود انجام داده اند به این تفاوت معنادار اشاره کرده اند. تا کنون از این زنجیرۀ آموزشی دو مجموعه‌ی نوزادی و یک سالی توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است و سایر مجموعه های سنین بالاتر به زودی در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.

برچسب‌ها:

admin

دیدگاه‌ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید.

رفتن به بالای صفحه

۰۲۱-۶۶۷۵۱۸۷۷-۶۶۷۵۱۸۷۹
با ما در تماس باشید

کلیه حقوق و مطالب این سایت متعلق به تِک هوش © است. کپی یا گزینش مطالب فقط با ارجاع به سایت تک هوش مجاز است. هر گونه کپی برداری یا استفاده از محتوا و منابع سایت پیگرد قانونی دارد.